Przez dwa dni prognozowane są bardzo niebezpieczne burze, które będą się przemieszczać z kierunków zachodnich ku wschodnim. Wygląda na to że będą to kolejne intensywne wyładowania z całym spektrum niebezpiecznych zjawisk towarzyszących.

Ostrzeżenie pogodowe - zobacz szczegóły

Uwaga! W wielu województwach od poniedziałku do soboty (10-15 VI) prognozowane są intensywne burze wraz ze zjawiskami towarzyszącymi (intensywne deszcze, grad, silne porywy wiatru, trąby powietrzne)!

Sobota - Niedziela (15-16 VI)

W sobotę nad ranem 13-20°C, popołudniu 26-34°C (gradient temperatury rosnący od północy poprzez centrum do Dolnego Śląska), nad Morzem od 21° C w górę, wiatr do 30 km/h, porywy do 60 km/h (w czasie burz silniejsze), burze na zachodzie i północnej polowe kraju. Burze na wymienionych obszarach będą charakteryzować się: ulewnymi opadami, dużym lub bardzo dużym gradem, silnymi porywami wiatru, możliwe trąby powietrzne. Na pozostałym obszarze spodziewane: pojedyncze silne burze, ulewne deszcze, porywisty wiatr, duży grad.

W niedzielę nad ranem 16-24°C, popołudniu 16-27° (gradient temperatury rosnący od północnego-zachodu poprzez centrum do południowego-wschodu), wiatr do 30 km/h, porywy do 60 km/h (w czasie burz silniejsze), burze w centrum, na południu i wschodzie, opady do 10 mm/m².

Uff, będzie spokojniej...

W kolejnych dniach groźne zjawiska atmosferyczne nie będą już na tyle intensywne by przed nimi ostrzegać aż w taki sposób. Będzie też chłodniej, choć o komforcie termicznym jeszcze mówić nie bardzo można. Jedynie w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia widać w prognozach mocniejsze opady i burze, ale to zbyt daleko by mówić o szczegółach - zachęcam do codziennych odwiedzin strony.

Gdzie szczegóły?

Chciałem bardziej opisać gdzie, wrzucić jakieś dane, ale te prognozy, a właściwie ich szczegóły na dalej niż dobę zmieniają się co kolejne przeliczenia modeli numerycznych, więc lepiej od razu Was do nich skierować.

Prognozy

Warto co 6-12 godzin sprawdzać nowe obliczenia modeli numerycznych! European Numerical Weather Outlooks: 1. doba, 2. doba, 3. doba, te i kolejne dwie doby także na specjalnie przygotowanej podstronie w prognozach CAPE w 3-godzinnym interwale czasowym!
Kolejne doby można przeglądać np. Ventusky tu można wyszukać swoją miejscowość (czasami trzeba zrobić to 2 razy) wybrać np. burze lub opady i obserwować animację.
Bardziej obeznani mogą analizować prognozy dla większych obszarów np. prognozy zamieszczone w pogodzie dla Europy.

Prognozy dla 386 miejscowości z danymi radarowymi

Prognozy szczegółowe po wybraniu miejscowości.

Gdzie pada? Gdzie jest burza?

Należy również pamiętać że wyładowania atmosferyczne to często bardzo dynamiczne zjawiska, które trudno do końca przewidzieć. Dlatego zachęcam do analizy przemieszczania się komórek burzowych: Chełmno, Polska, Polska HD, Burzowo i towarzyszącym im opadom na radarach: opadów, RainViewer.

Tutaj będą pojawiać się kolejne aktualizacje, sytuacja jest dość dynamiczna, burze w prognozach występują nawet do 21 VI, jednakże moje ostrzeżenia prawdopodobnie zakończą się na dniu 16 VI!


Od autora

Cieszyłbym się jakby choć jednej osobie zebrane na tej stronie informacje coś podpowiedziały, czy zwróciły uwagę. Z Waszej strony otrzymałem kolejnego kopniaka do działania - choćby ze względu na nowe rekordowe ilości odsłon (największa ilość odsłon w 9-letniej historii), kolejne polubienia i obserwacje profilu na Facebooku. Mam nadzieję że wielu z Was pozostanie ze mną na dłużej, ale tak czy inaczej również Wam należą się podziękowania.

DiVeR

aktualizacja: 15.06.2019, 0:31:19


Menu
Aktualne parametry

23.23°C | 1016 hPa | 64 % w.w. | 2.6 m/s = 9.36 km/h W | zachm. 0 % | wid. 10000 m


Cieszyn  10 min

Miejscowości

Polska

Europa

Słońce

10 Najnowszych wpisów
Rozwój postaci w Cyberpunk 2077 będzie łączył wiele podejść
whatnext.pl: O grze Cyberpunk 2077 sporo już zostało powiedziane, choć na jego premierę musimy poczekać jeszcze nieco ponad 300 dni. Wśród tych informacji nie poruszyliśmy jednak jednego – rozwoju postaci, a tak się składa, że ekipa z GryOnline...

Wpadka OnePlusa – maile użytkowników dostępne dla wszystkich
android.com.pl: OnePlus to firma doskonale znana z tego, że jest blisko swoich użytkowników. Nie oddziela ich od siebie korporacyjnym murem, co naprawdę warto doceniać, chociaż z roku na rok się to zmienia. Niestety, ale zmienia się na niekorzyść dla...

Francuscy miliarderzy deklarowali gigantyczne wpłaty na odbudowę Notre Dame. Nie wpłacili "ani centa"
wiadomosci.gazeta.pl: Na odbudowę Notre Dame przekazano dotychczas nieco ponad 80 milionów euro. To niespełna 10 procent deklarowanych wcześniej wpłat. - Wielcy potentaci nie wpłacili ani centa - poinformował rzecznik prasowy świątyni.

Boston Dynamics: New Robots Now Fight Back [YT]
youtu.be: The new robots at Boston Dynamics keep getting more and more sophisticated...

Co powiecie na Huawei Mate 30 Pro z ekranem 90 Hz?
tabletowo.pl: Do premiery smartfonów z serii Mate 30 pozostaje dobrych kilka miesięcy, jednak zdążyła się pojawić już niejedna informacja na ich temat. Szczególnie często mówi się o Mate 30 Pro i podobnie jest w tym przypadku. Według...

Wpadli do szkoły, strzelali w sufit. Na twarzach mieli kominiarki. Wszyscy nauczyciele w ZS 3 leżeli pod stołami. Kilka nauczycielek płakało...
zyciepabianic.pl: Aż dziw bierze, że nikt nie dostał zawału serca. Kto wpadł na pomysł takiego "szkolenia"?

System, który może uratować Huaweia. Czym jest Aurora OS (Sailfish)?
komorkomania.pl: Huawei w sierpniu ma zostać odcięty od amerykańskich rozwiązań. Oznacza to koniec wykorzystania Androida dostarczanego przez firmę Google wraz z jej usługami. Producent z Państwa Środka potrzebuje więc alternatywnego systemu operacyjnego,...

Samsung potrafi robić reklamy, czyli jak zaciekawić i przedstawić technologię
android.com.pl: Jednym z powodów, dla których Samsung się tak szybko rozwinął i stał się liderem w wielu branżach, jest niewątpliwie ich marketing. Z jednej strony agresywny, gdy spojrzymy na uszczypliwości w stronę Apple. Z drugiej strony obserwujemy...

Huawei stworzy kolejną - po Honorze - markę własną?
komputerswiat.pl: Wobec sporych kłopotów związanych z amerykańskimi sankcjami Huawei szuka różnorodnych wyjść z tej trudnej sytuacji. Jednym z nich może być produkcja smartfonów pod nową marką.

Smartfon vs. aparat kompaktowy - co robi lepsze zdjęcia?
komputerswiat.pl: Mówi się, że dzisiejsze smartfony są w stanie zrobić równie dobre zdjęcie, co aparat kompaktowy. A że idą wakacje i wiele z Was będzie chciało zrobić ładne fotki na wyjeździe - to postanowiliśmy to sprawdzić.

zobacz więcej wpisów | z zajawkami

Szukaj
szuka na diver.net.pl lub newsów w sieci

Najczęściej szukane:
cda
prairie
powietrze


Pogoda dla 386 miejscowości


Ostrzeżenia

IMGW-PIB: ostrzeżenia meteo:

prognoza zagrożeń | 24 | 48 | 72h
ostrzeżenia hydrologiczne

prognoza konwekcyjna:

ostrzeżenia meteorologiczne:

EU dziś | EU jutro | PL dziś | PL jutro

ostrzeżenia burzowe ESTOFEX 24h:


Twoje urządzenie
IP: 3.84.130.252
Ekran: x
ViewPort: Requires JavaScript x Requires JavaScript
@@:@@:@@

Zegar atomowy ©

Podziel się!


pogoda-cieszyn
Udostępnij na: | | |


Statystyki

stat4u