Ta aplikacja internetowa (strona) stanowi zestaw odnośników do wpisów zamieszonych w różnych serwisach. Większość z nich poświęcona jest szeroko rozumianej nauce, technologii nie tylko związanych z IT. Dziennie internauci za pomocą tej aplikacji mogą zapoznać się z wieloma różnymi wpisami / artykułami. Wszystkie odnośniki pozyskiwane są poprzez blisko sto kanałów RSS co przyczyniło się do tego, że wszystkie działy są zawsze aktualne! Aplikacja jest praktycznie automatyczna, a aktualizacje w czytnikach następują samoczynnie (co czasami potrzebuje chwili czasu "na przemielenie się").
Nie ukrywam, że jestem dumny ze aplikacji, która "żyje", a ja jestem jej wielokrotnie częstszym gościem niż Web Developerem. Kim jestem? Facetem urodzonym w latach 80-tych ubiegłego wieku w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie), którego hobby to Frontend Dev, czasami zmuszam się do Backend Dev. Dlatego zachodzą tu ciągle jakieś zmiany, choć nie zawsze są widoczne.
Od pewnego czasu większość prac została skierowana na rozbudowę działu
pogoda. Co według statystyk odwiedzin było strzałem w dziesiątkę - dziesięciokrotnie zwiększyła się ilość odsłon. W tej części aplikacji internauci (szczególnie zainteresowani meteorologią i zjawiskami atmosferycznymi) mają do dyspozycji dość pokaźny zbiór danych bieżących jak i tych prognozowanych (to tylko ułamek, wybrane zostały najistotniejsze).
Nie należy używać prezentowanych prognoz do żadnych zastosowań komercyjnych lub planowania dowolnej działalności. Nie gwarantuje się jakości prognoz, niezawodności, terminowości lub zgodności z harmonogramem. Całość ryzyka związanego z uszkodzeniami lub stratami powstałymi na skutek wykorzystania prognoz pogody dostępnych na tej stronie ponosi użytkownik.
Aplikacja pozwala na przeglądanie i analizowanie zachodzących zjawisk w atmosferze zarówno dla Polski jak i całej Europy. Szczególny nacisk został położony w 2015 roku na informacje o gwałtownych zjawiskach oraz ostrzeżeniach przed nimi.
Wyznając zasadę, że nie ma ludzi nieomylnych niektóre z prognoz i ostrzeżeń pochodzą z kilku źródeł. Na przykład ostrzeżenia przed burzami zasilane są z następujących źródeł: Polscy Łowcy Burz, MeteoAlarm, IMiGW, SkyPredict, Estofex, a dostępne prognozy CAPE dla Polski z serwisu MeteoModel oraz Europy z NOAA i WetterZentrale. Aplikacja internetowa umożliwia także śledzenie rozwoju i kierunku przemieszczania się burz.
Dlaczego aż tyle tego? Już nie raz spotkałem się z tym, że niektóre z prognoz czy ostrzeżeń wręcz się wykluczały. Zobacz
moje żale do IMiGW by zrozumieć powstanie działu
pogoda!
Dla wszystkich miejscowości (wszystkie miasta powiatowe, wszystkie miasta województwa Kujawsko-Pomorskiego) prezentowane są 3 prognozy, dopełniane przez kolejne zdjęcia satelitarne, zdjęcia satelitarne z różnymi wizualizacjami oraz prognozy, ostrzeżenia więc raczej nie powinniśmy być zaskoczeni pogodą. Większość prognoz dla miejscowości opartych jest na meteogramach, które mimo pozornej mniejszej czytelności oferują bardzo dokładną prognozę opisaną na osi czasu. Porównywanie
prognoz z późniejszymi obserwacjami pogody pozwala na dobór najlepszych dostępnych prognoz i umieszczeniu ich w jednym miejscu. Czerwiec 2017.
W ostatnich latach powstały nowe działy "
AdBlock / uBlock...", "
Ghostery..." oraz "
Jak przyspieszyć sieć Wi-Fi?", a ostatnio "
Jak przyspieszyć PC? SSD!". Te działy są dość bogate w treść chodź w przypadku SSD to już chyba przeszedłem samego siebie blisko 30.000 znaków! Dział poświęcony blokowaniu reklam jest wręcz rozchwytywany i coraz częściej cytowany na branżowych portalach. Czas pokaże czy kolejne twory również okażą się "takim sukcesem".
Czerwiec 2017 roku to przede wszystkim porzucenie wersji mobilnej, a wprowadzenie technologii Responsive Web Design (RWD) na całości aplikacji. Mimo iż wiele rzeczy działo się automatycznie wymagało prowadzenia dwóch stron. W prawdzie wersja mobilna była bardzo okrojona, ale nie na tyle ekstremalnie by dołożenie kilku kilo kodu stanowiło barierę. W tym miejscu pragnę podziękować moim znajomym (nie będę tu Ich wymieniał), którzy mimo mojego marudzenia dawali szybki feedback. Co chwilę są wprowadzane nowe usprawnienia i ulepszenia, ale w dalszym ciągu zwracam uwagę by nie przesadzać z wagą kodu. Niektóre grafiki tworzone są na serwerze by zwiększyć szybkość ładowania strony (szczególnie w dziale pogoda) nie stronię również od cache w Waszych urządzeniach, w ten sposób nie tylko zyskujemy kolejne milisekundy, ale także oszczędzamy transfer danych.
2018 rok to przede wszystkim dalsze udoskonalanie oraz dodanie czujników jakości powietrza dla Kujawsko-Pomorskiego.
2019 rok dalsze udoskonalanie oraz dodanie stacji meteo, parametrów na żywo przy prognozach dla miejscowości i wdrożenie Progresive Web App (PWA). Więcej o
PWA.
2020 rok dalsze udoskonalanie oraz dodanie geolokalizacji użytkownika ułatwiającej szybkie odnalezienie najbliższej miejscowości z dostępną prognozą oraz aktualnymi warunkami atmosferycznymi. Dalsze zmiany w PWA.
Tu nie było, nie ma, nie będzie reklam! Jedynie proszę Was o nie blokowanie statystyk, które wskażą mi kolejne kierunki rozwoju aplikacji - wyłączcie blokowanie reklam dla diver.net.pl, niestety blokery blokują również działanie statystyk.
Aplikacja jest rozwijana od 20 listopada 2010r. Uwagi i sugestie kierujcie na
facebook.