Menu
IMiGW = żenada

Czy lipiec to sezon urlopowy „instytutu”?
19 lipca 2015 w centralnej części województwa Kujawsko-Pomorskiego zniszczenia z powodu trąby, powietrznej były trudne do przeoczenia. Media nie tylko lokalne, ale i krajowe zajęły się tą sprawą (bo to pożywka dla nich), ale faktycznie było co opisywać i pokazywać. Nie jestem meteorologiem, trudno nawet określić siebie mianem amatora, ale skoro ja taki laik już na początku tygodnia kolegom z pracy mówiłem, że "w weekend będzie się działo" nie mogę zrozumieć tej „instytucji”. Nie, nie korzystałem z porad wróżbitów, jasnowidzów czy innych szamanów, i nie, nie łamało mnie w kościach.

informacje przed południem 19 lipca 2015 roku dostępne w ramach diver.net.pl:
 a IMiGW na to wszystko również przed południem:

dopiero o godz.13.34 19 lipca:

a tymczasem o godzinie 15.10 i 15.50:

Dla wnikliwych, ciekawych:
Blitzortung.org - archiwum
Polscy Łowcy Burz: Nadciąga gwałtowne załamanie pogody, prognoza konwekcyjna dla Polski...
TVP Info: Nawałnice nad Polską, prawie 6.000 interwencji straży, bez prądu było 0,5 mln gospodarstw...
Obserwatorzy.org: Trąba powietrzna w powiecie toruńskim

 

Tam też pracują ludzie, też mogą się mylić, fakt ale to chyba miała być poważna instytucja z budżetem około 40 mln zł/rok i dochodami oscylującymi między 160 a 190 mln zł/rok (dane z lat 2009-2012).

„Żadna z europejskich służb meteorologicznych na świecie,
a polska służba zalicza się do wiodących w Europie
nie jest w stanie zaprognozować trąby powietrznej z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.”
(IMiGW-PIB, Pion Innowacji, Marketingu i Polityki Zagranicznej, Katarzyna Bieniek, Kierownik
w oświadczeniu do artykułu opublikowanego w Dzienniku Gazecie Prawnej w dniu 1 sierpnia 2012).


Serio? To nie był pierwszy raz i co najgorsze, pewnie nie ostatni raz :(
3 lipca 2013 roku też nie pojawiło się żadne ostrzeżenie, na szczęście nie odnotowano większych szkód


więcej w archiwum Blitzortung.com


w przeciwieństwie do wydarzeń z 14 lipca 2012 roku w wyniku których zginęła jedna osoba, 10 osób rannych, uszkodzonych ponad setka budynków, ponad 15.000 gospodarstw domowych zostało pozbawionych dostępu do energii elektrycznej, 550 ha lasu w Borach Tucholskich zostało położone przez trąbę powietrzną, która nawiedziła województwa Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskie. Temu zjawisku towarzyszyły huraganowe wiatry, opady gradu, ulewne deszcze. Tu zkolei IMiGW się ociągał z wydaniem ostrzeżenia, nie było Regionalnego Systemu Ostrzegania i wielu mieszkańców tych terenów było zwyczajnie zaskoczonych. Pierwsze informacje, które pojawiły się informowały o pierwszym (najniższym) stopniu ostrzeżenia przed burzami, ale nie w województwie Kujawsko-Pomorskim w którym nie prognozowali wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Kląć tu nie będę, bo nie wypada, ale musicie mi uwierzyć wiązankę mam na końcu języka. Przypomnę tym, którzy może tak bardzo nie interesują się tą tematyką, że to właśnie IMiGW posiada dostęp do profesjonalnych danych, do danych pomiarowych ze sprzętu rozlokowanego m.in. w Polsce. Puszczona ściema przez Dr Joannę Remiszewską-Michalak w wywiadzie dla TVP Info, że nie dało się tego przewidzieć, że żadne modele nie przewidywały wystąpienia takich zjawisk służyła jedynie obronie interesów IMiGW. Oczywiście nikt za to nie odpowiedział, sprawa ucichła, ale pozostała w pamięci nie tylko mojej.

Dla wnikliwych, ciekawych:
Blitzortung.org – archiwum
TVN24 – Trąba zniszczyła 400 ha Borów Tucholskich
TVN Meteo – Trąby powietrzne nad północną Polską
Obserwatorzy.org – analiza I
Obserwatorzy.org – analiza II
Obserwatorzy.org – analiza III


Do niszczycielskich wydarzeń doszło także 15 sierpnia 2008 roku nad północno-zachodnią częścią województwa śląskiego. Tak, zgadliście również brak wydanych ostrzeżeń ze strony IMiGW.


I na koniec...
Ci, którzy chodź trochę interesują się meteorologią zapewne pamiętają jak to w czerwcu 2013 roku IMiGW zabroniło wykorzystywać swoje dane innym instytucjom i organizacjom. Ucierpiał m.in. radareu.cz:

"Bad news today for people in Poland, IMGW (Poland meteorological institute)
as the only one refused to provide their radar data. They threatened us to court,
if we will continue to publish their data. It’s really incredible !
Partial coverage of Poland, we were forced to deal with interpolation from radars of neighboring states.
We’re really sorry, we do not want to get into trouble."
radareu.cz

Dla wnikliwych, ciekawych:
Na temat: Internauci oburzeni. IMGW nie pozwala korzystać z danych radarowych. "Opamiętajcie się"
Dobre Pogramy: IMGW wywołał skandal, ale udostępni dane stronie RadarEU
Na temat: IMGW ugiął się pod protestami. Jego dane wracają na stronę Radareu.cz


RSO - Regionalny System Ostrzegania
To unikalny na skalę świata system ostrzegania nie tylko przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi, ale również informacje o utrudnieniach drogowych, zagrożeniach promieniotwórczych, skażeniach powietrza i wody, powodziowych oraz inne naprawdę istotne komunikaty. Wszystko było by pięknie, ale by aplikacje dostępne na system mobilne takie Android, iOS, Windows Phone mogły skutecznie informować o zagrożeniach użytkownik musi być online. Podobno w krytycznych sytuacjach system roześle SMS z komunikatem w ramach stacji BTS (nie wymaga to żadnej rejestracji, wystarczy być jedynie w zasięgu BTS - dostępne od lipca 2015 roku). Komunikaty będą również wyświetlane na ekranach telewizorów w czasie oglądania odpowiednich stacji (tylko kanały TVP). W ramach HBBTV dostępne są również komunikaty RSO. Żałuję, że komunikaty RSO nie pojawiają się automatycznie na stronach urzędów miast, gmin, powiatów, mało tego na stronie urzędu wojewódzkiego również próżno ich szukać (przypomnę, że to właśnie tam jest wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego odpowiedzialne za wydawanie komunikatów).


Od dawna przyglądam się różnym stronom powiatów i gmin, gdyż co niektóre nie czekały na wprowadzenie RSO, same uruchomiły komunikaty SMS, w których mieszkaniec musi się zarejestrować. Usługi te są bezpłatne (to się chwali), subskrypcja, najczęściej trwa rok, więc trzeba ją ponowić (najczęściej wysyłając odpowiedni kod SMS). Super co nie? Tylko ostrzeżenia meteo pochodzą od IMiGW więc w dalszym ciągu możemy być niemile zaskoczeni. To samo w przypadku RSO (komunikaty poprzez mobilną aplikację, komunikaty na ekranie TV) również pochodzą z "instytutu".

Oczywiście moja gmina, powiat z obroną cywilną przy urzędzie miasta ma to w ... Dlatego postanowiłem stworzyć tutaj dział pogoda, a poprzez ISI chelmno.com.pl i jego profil na FB ostrzegać przed gwałtownymi zjawiskami.


Przypominam:
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma w celu działalności m.in.
„Opracowywanie i rozpowszechnianie prognoz i ostrzeżeń
dla osłony ludności oraz gospodarki narodowej i obronności Państwa”

Szukaj
szuka na diver.net.pl lub newsów w sieci

Pogoda dla 386 miejscowości


Ostrzeżenia

IMGW-PIB: ostrzeżenia meteo:

prognoza zagrożeń | 24 | 48 | 72h
ostrzeżenia hydrologiczne

prognoza konwekcyjna:

ostrzeżenia meteorologiczne:

EU dziś | EU jutro | PL dziś | PL jutro

ostrzeżenia burzowe ESTOFEX 24h:


Twoje urządzenie
IP: 3.228.21.186
Ekran: x
ViewPort: Requires JavaScript x Requires JavaScript
@@:@@:@@

Zegar atomowy ©

Podziel się!


imgw2
Udostępnij na: | | |


Statystyki

stat4u